„ -Ez a csipkeszárnyú ez micsoda ?- mutattam egy óriási rovarra.
- ezt úgy hívják, hogy kabóca - felelte. És miközben még Kelemen is oda bicegett mellénk, Tihamér ölébe furakodva, Gedeon meg állát vállamra tette, apám mesélni kezdett.
- A rovarok közül talán ez az egyik legérdekesebb fajta. Képzeljétek el, tizenhét esztendeig él a föld alatt, egyszer meg fogja magát, kijön a felszínre, és néhány hét alatt alepusztul.
- Édesapa, tessék elmesélni, mit tud ennyi ideig a földben csinálni ? És mindent tessék elmondani!- könyörögtünk.
-Ahogyan tavaszodik, május közepétől egészen júniusig bújnak felszínre a kabócák bábjai. Ilyenkor már egész jó idő van, a nap a talajt is átmelegítette, és ennek hatására a burok kettéválik a rovarokon, lehull róluk mintha lepel lenne.Kiterjesztik szárnyaikat szépen, lassan , nézzétek ezt a hártyán át-meg átívelő rózsaszínes vonalat, ez az ér, ebben lüktet a vérük, és felröppennek. Első dolguk aztán, hogy párt találjanak maguknak. Ezért a hím kabócák kórusban ciripelni kezdenek, olyan fülsiketítő hangon, hogy aki ilyent nem hallott az el sem tudja képzelni. Olyan hangokat hallatnak, mintha azt énekelnék, hogy „ fááraaóóh „ .
-De édesapa, hogyan kerülnek a föld alá olyan hosszú ideig ?- érdeklődött Kelemen.
- Tizenhét évenként , ezt a felbukkanás évének hívják, és rettegnek tőlük az emberek, a kifejlett nimfák kiássák magukat a földből, és fölmásznak a függőleges tárgyakra. Fákra , falakra, akármire. És amikor biztonságos helyet találnak, akkor a fejük végén egy kis repedég keletkezik, és a nimfából imágó lesz
A hím nimfa, ahogy mondtam, hangosan hívja magához a nőstényeket, azok csendesebbek érdekes módon, és utána a nőstény kabócák a tojó csövükkel a fák kérge alá, meg az ágakba belehelyezik a petéiket. Azok 7-8 hét alatt kikelnek, szépen leereszkednek a földre, és beleássák magukat olyan mélyre , hogy gyökereket találjanak. Mert a nimfa a fák gyökereivel táplálkozik. És igaz ugyan, hogy 8 év elegendő arra hogy kifejlődjön, valamiért a lárvák még 9 évig a földben maradnak és folytatják a gyökerek evését. A hivatalos neve is érdekes, úgy hívják, hogy magicicada septemdecim.
- Magicicada, magicicada !-kiabáltam- meg még septemdecim is, nekem miért nincs ilyen különlegesen szép nevem?
Kelemen fuldokolva nevetett - Mert ahhoz neked is kabócának kellen lenned, te kis ostoba !- és tarkón csapott. Apám szorosan az ölébe vont, úgy súgta.
- De hiszen te is egy kis kabóca vagy, meg nem állsz egész nap,és úgy csicseregsz, akár egy kabóca- ringatott. „
/V.Szita Veronika: A kabóca röpte/
.
...ez egy különleges kabóca fajta, amitől rettegnek , ha eljön az ő ideje...találtam egy érdekes cikket erről, itt elolvashatjátok, akit érdekel...
...azért nem kell ám annyira rettegni a kabócáktól,a nálunk élők sokkal jelentéktelenebbek...és halkabbak...
/Süveges kabóca/
.
/Énekes kabóca/
.
...itt megtudhattok többet az európai fajokról...
Magicicada septemdecim...
2011.04.29. 14:21 Amerika24
2 komment
Címkék: Veronika V.Szita
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek