A Varázskő-nek vége szakadt....s eljött Bukowski ideje ......
Egy rövid ismertető, hogy megértsétek, miről is szól ez a könyv.
Nem minden alkoholista író, a legtöbb író azonban alkoholista. Az igazán nagyok, nem rejtették a könyvek mögé a laposüveget. Kitették az asztalra, és papírra hányták a delíriumukat, könyvtárnyi művel adózva a palackorrú múzsának.
Charles Bukowski az írás-pia-nők szentháromságában találta meg a hétköznapi vegetálás értelmét. Nem toborzott követőket, kiváltképp azért sem, mert utálta az embereket. Hidegen hagyta az irodalmi elit, a társadalmilag elfogadott életvitel, azért volt hálás, ha békén hagyták. Földi pályájának 74 esztendejét ilyen zabhegyezői hangvételben élte.
Hatvan fölött járt, mikor érzett magában kellő erőt, hogy gyerekkacaj-mentes éveit tollba mondja, és megfejtse a mizantróp énjének születését.
A diktátorként uralkodó munkanélküli apa, a szolgai alázattal meghunyászkodó anya alkották a rideg családi fészkét. Egyetlen igazi örökségeként a Bukowski génekben nemzedékek óta ott rejlő alkoholizmust jelölte meg. A cseperedő fiúcska az apai szeretetből csupán a nadrágszíjat ismerte meg, ami viszont kiváló gyepmestert faragott belőle. Vérző orr, kiközösítések, vég nélküli harcok jellemezték mindennapjait otthon és az iskolában egyaránt. A csekély rózsaszínkeretes emlék közül, csak a feszülő blúzos, miniszoknyás tanárnők, unatkozó vagy elhagyott feleségek irányában megélt erotikus vágyálmok sejlenek fel. Szaporodó pattanásaiban jelentkező stigmái és a lassan kiérlelt nyers modora, még jó ideig kellő távolságban tartotta tőle a gyengébb nemet. A tinédzserkor végén lelt rá két sírig tartó hű kobzosára: az írásra és a piára, amik megkönnyítették magányos szélmalomharcát az őt körülölelő világgal.
A kezdő a legfájdalmasabb Chinaski történet, gyerekkori kálváriája az olvasót is megviseli, csak elvétve váltja ki a tőle megszokott cinkos mosolyt. Bukowski most, akár a pultra kiöntött sör: keserű, úszik a mocsokban és bűzlik az élettől.
(odeon.hu)
"Hallottam, hogy apám hazaér. (...) Pár pillanattal később kinyílt a szobám ajtaja. Száznyolcvahét centi magas volt, nagyon nagy ember. Ahogy belépett minden megszűnt létezni, a szék, amiben ültem, a tapéta, a falak és a gondolataim is. Ő volt a sötétség, ami elnyelte a napot, a benne lévő erőszak mindent eltüntetett maga körül. Az egész ember fülből, orrból, szájból állt, nem mertem a szemébe nézni, csak a nagy, vörös, ideges arcát láttam. (...) Úgy éreztem, a nap is apámé, nekem semmi közöm hozzá, mert apám házára süt. Olyan voltam, mint a rózsái: valami, ami az övé, nem önmagamé. (...) Úgy tett, mintha mi sem történt volna, mintha nem az imént vert volna meg. Amikor visszamentem a szobámba, arra gondoltam, hogy ezek az emberek nem lehetnek az én szüleim, biztosan csak örökbe fogadtak, most meg boldogtalanok, mert nem olyan lettem, mint amire számítottak."
Utolsó kommentek