Én én vagyok...
Nincs a világon még egy ugyanilyen ember. Egyes részleteket tekintve sokan hasonlítanak hozzám, de egészében véve senki. Ennélfogva bármit teszek, azt magamnak tulajdoníthatom, hiszen én magam választottam.
Én rendelkezem mindenemmel -
a testemmel és annak minden mozdulatával;
az elmémmel, valamennyi gondolatommal és ötletemmel;
a szememmel és a képekkel, melyeket észrevesz;
az érzéseimmel, legyen bár az harag, öröm, csüggedés, szeretet, csalódottság, vagy izgalom;
a számmal és minden szóval, ami elhagyja, akár udvarias, akár durva, kedves, helyénvaló vagy sem;
a hangommal, legyen az hangos vagy kellemes;
minden cselekedetemmel, függetlenül attól, hogy saját magamra vagy másokra irányul.
Magam birtoklom a képzeletemet, az álmaimat, reményeimet és félelmeimet. Az enyémek győzelmeim és sikereim, kudarcaim és balfogásaim.
Mivel a magam ura vagyok, tökéletesen megismerhetem magamat. Ezáltal minden részemhez bensőséges szeretet és barátság fűzhet. Minden porcikámat érdekeimnek megfelelően használhatom. Tudom, hogy akadnak bennem érthetetlen vagy számomra még ismeretlen vonások, de amíg barátsággal és szeretettel viszonyulok magamhoz, addig bátran és bizakodva kereshetem a rejtélyek megoldását és önmagam jobb megértésének lehetőségeit.
Akármilyennek tűnök, bármit mondok vagy teszek, gondolok vagy érzek egy adott pillanatban, az mind-mind én vagyok. Bármely időpontban hitelesen képviselem saját magamat. Ha később visszagondolok arra, milyennek mutatkoztam, szavaimra, cselekedeteimre, eszméimre és indulataimra, talán ez vagy az tőlem idegennek tetszik majd. Akkor elvethetem azt, ami nem hozzám való, megtarthatom azt, amit lényemhez megfelelőnek bizonyult, és kitalálhatok valami újat ahelyett, amitől elfordultam.
Érzékeim és képességeim segítségével megállhatom a helyemet, közel kerülhetek másokhoz, eredményeket érhetek el, értelmet és rendszert vihetek az engem körülvevő személyek és dolgok tömegébe.
Bírok magammal, tehát irányíthatom magamat.
Én én vagyok, és így vagyok jó.
.
(Virginia Satir)
...ha ilyen egyszerű lenne, mindig minden sikerülne az embernek...azért ez az aprócska, embernek nevezett teremtmény nem ennyire jóra törekvő, megelégedett ...
...elég néhány kérdés, s máris oda a biztonság, jönnek a kétségek, az aggódás , a félelem,
.
"Borzalmas látni, hogy valaki semmiségekért remeg, és ugyanakkor érzéketlen a legnagyobb dolgokkal szemben."
(Blaise Pascal)
.
...sosem voltak nagy igényeim...de hát a "semmiség" egy relatív fogalom....egyiknek ezt jelenti, a másiknak meg azt...
.
...és itt jön a képbe a most olvasott könyvem..
...a regény főhöse egy szökött katona, Hans, visszatér a szülővárosába , de ott csak romokat talál...élelem után kutat, annyira éhes, hogy az már szinte fáj...a kenyér a mi világunkban , ebben a korban egy alapvető élelem, ha semmink nincs, kenyerünk akkor is van...megrázó volt számomra olvasni a katona gondolatait, ahogy vágyakozik , áhítozik a kenyér után...pedig ez csak egy "semmiség "...de nem neki...
"...ő pedig a kenyeret akarta, hogy kézbe vehesse, megtörje, a szájában forgassa elvigye Reginának, kenyeret akart, kívül ropogós barnát , belül puhára, porhanyósra sültet, kenyeret, amelynek édes az illata és édes az íze ; olyan édes, amilyen csakis a kenyéré lehet. "
/Heinrich Böll : Az angyal hallgatott /
...és folyatnám eme fejtegetés fonalát Linda Dillow idézetével...
.
"Tudtad, hogy léteznek lelki fertőzések? A legsúlyosabbak közül az egyik a Mi lesz, ha, a másik pedig a Bárcsak gondolatokkal függ össze. Ezek a gondolatok ikertestvérek, hasonlítanak egymásra, de nem ugyanazok. Mindkettőből hiányzik a hit látása. A Mi lesz, ha a jövőbe néz, és aggódik. A Bárcsak a múltba tekint vissza, és panaszkodik a miatt, amit Isten adott. Az első következménye az aggodalom, a másodiké pedig a harag.
.
(Linda Dillow: Akinél a szív lecsendesül)
Utolsó kommentek